Zelená škola

Slávnostnej certifikácie sa zúčastnil aj prezident Andrej Kiska

5. októbra sa v priestoroch Technickej univerzity vo Zvolene stretlo vyše 300 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát a vlajku programu Zelená škola. Odovzdávania sa osobne zúčastnil aj prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska.

Školy získavali certifikáty programu Zelená škola

V priebehu apríla - júna 2017 sa 123 škôl uchádzalo o vlajku a medzinárodný certifikát programu Zelená škola, alebo diplom Na ceste k Zelenej škole,

Nezávislí hodnotitelia precestovali celé Slovensko krížom-krážom a na svojich cestách zozbierali všetky potrebné informácie, ktoré následne prezentovali na Rade Zelenej školy. Tá na základe ich podkladov zo škôl udelila :

Na Deň Zeme chcú školy meniť svet

Zóna bez peňazí na námestí, ochutnávka lokálnych potravín, vedecký jarmok o energii okolo nás, vyučovanie bez elektroniky, pešibus, komunitný akčný deň. Tieto a mnohé iné aktivity bude počas 22. apríla, Dňa Zeme, robiť viac  ako 15 000 žiakov, učiteľov a rodičov na 81 školách (ich zoznam viď nižšie) na celom Slovensku.

Víťazka ceny Živel: Rada by som odovzdávala deťom, že sa dá žiť aj inak

Miroslava Okuliarová je učiteľkou na  Súkromnej základnej škole waldorfskej v Bratislave. Je to zároveň nadšená mladá žena, ktorej sa podarilo dať dokopy tím ľudí a postaviť krásnu ukážku prírodného staviteľstva na školskom dvore. Za stavbu tohto ekodomčeka získala cenu za environmentálnu výchovu Živel v kategórii Cena pre učiteľa.

Environmentálny audit – zmena pravidiel

Na základe pripomienok škôl zapojených v programe Zelená škola sa kancelária programu rozhodla zmeniť pravidlá týkajúce sa 2. kroku – Environmentálneho auditu. Nie je našim zvykom meniť pravidlá programu už v bežiacom procese, ale keďže sa jedná o zmenu k lepšiemu a zjednodušujúcu prácu školám, rozhodli sme sa spraviť výnimku.

O akú zmenu sa jedná?

Objednajte si novú učebnicu environmentálnej výchovy

„Nie je dôležité, aby deti vedeli, koľko má pavúk nôh, ale aby mu ich netrhali.“

Myšlienka v kapitole Vladimíra Burjana v skratke vystihuje cieľ novej učebnice environmentálnej výchovy, ktorá motivuje čitateľov na svojich 272 stranách prehodnocovať vlastné pohľady a ciele vo vzdelávaní.

Pilotné školy v projekte Jedlá zmena (Jedzte zodpovedne!)

Projekt Jedzte zodpovedne naberá na obrátkach. Prichádzame s novým názvom - Jedlá zmena, ktorý hovorí nielen o zmene nášho jedla, ale aj o zmene nášho pohľadu na jedlo.

Zároveň prinášame zoznam desiatich pilotných škôl, ktoré budú v školskom roku 2015/2016 do projektu Jedlá zmena zapojené: