Metodika 7 krokov

Metodika 7 krokov je jednoduchým, no účinným nástrojom k tomu, aby sa aj na vašej škole udiali pozitívne zmeny – zmeny nielen v oblasti životného prostredia, ale aj vzájomných vzťahov, spolupráce a celkovej atmosféry na škole. Tieto kroky realizuje škola postupne počas celého certifikačného obdobia.

1. Získajte priateľov - vytvorenie Kolégia Zelenej školy

Kolégium Zelenej školy je akčná skupina programu na škole. Sú to motivovaní ľudia zo školy a jej okolia, ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Hlavnú rolu v Kolégiu Zelenej školy majú žiaci a študenti, s ktorými úzko spolupracujú učitelia, nepedagogický personál, rodičia a zástupcovia obce či miestnych organizácií.

2. Zistite, ako je na tom vaša škola - Environmentálny audit školy

Environmentálny audit skúma vplyv školy na životné prostredie. Zistíte spoločne, ako je na tom vaša škola a ukážete to všetkým. Viete, koľko na škole miniete vody alebo vyprodukujete odpadu? Pomocou environmentálneho auditu budete vedieť, ktorej téme je potrebné sa venovať hlbšie a získate cenné poznatky, ktoré využijete nielen na vyučovaní, ale aj na zmenu súčasného stavu. Pracovné listy environmentálneho auditu sú dostupné v časti Materiály programu

3. Zoraďte si vaše nápady - Environmentálny akčný plán

Máte aj vďaka environmentálnemu auditu nápady, ako by mohla vyzerať vaša škola? Spíšte si ich a rozhodnite sa, ktoré z nich viete premeniť na skutočnosť. Enviromentálny akčný plán je pomôcka, ktorá vám pomôže ísť za vašimi cieľmi a ostať na vami vytýčenej ceste. Je to plán praktických krokov a vzdelávacích aktivít, za ktoré sú zodpovední najmä žiaci a prebiehajú v spolupráci s celou školskou komunitou. Tieto aktivity idú do hĺbky v jednej zo šiestich prioritných tém programu.

4. Zhodnoťte, ako vám to na škole ide - Monitoring a hodnotenie

Hodnotenie a monitoring je priebežné sledovanie toho, ako vám na škole ide plnenie aktivít z akčného plánu. Budete sa tešiť, keď vďaka monitoringu zistíte, že vám všetko vychádza, tak ako ste to plánovali. Prínosné ale bude aj to, ak zistíte, že sa vám niečo nedarí – vďaka pravidelnému vyhodnocovaniu aktivít nájdete chybu včas a budete ju tak môcť upraviť, aby všetko klapalo ako hodinky.

5. Zaujmite ostatných - Pro-environmentálna výučba

Pro-environmentálna výučba prenáša témy týkajúce sa životného prostredia zaujímavou formou do vyučovania. Ak chceme do vyučovania vniesť nové nápady, nechajme žiakov učiť sa navzájom. Výučba je v Zelenej škole prepojená s praktickými činmi a tak sa environmentálne témy stávajú súčasťou bežného života. Environmentálne smerovania školy je zároveň zakomponované aj v Školskom vzdelávacom programe.

6. Zaktivizujte okolie - Informovanie a spolupráca

Informovanie a zapojenie komunity znamená, že o aktivitách na škole informujete nielen rodinu, ale aj priateľov či okolie školy. K tomuto účelu sa dajú využiť nástenky, školský časopis alebo internetová stránka školy. Najlepšie sa školy zviditeľnia, ak zorganizujú výstavu, deň otvorených dverí alebo napíšu do miestneho, či regionálneho média. Ak nechcete byť na svojej ceste sami, zavolajte si priateľov na pomoc - informovanie môže škole pomôcť pri nadväzovaní spolupráce s rodičmi, či možnými podporovateľmi.

7. Zakreslite vaše hodnoty - Eko-kódex

Eko-kódex je umelecké znázornenie hodnôt vašej školy. Ide o spoločné vyznanie hodnôt a návod k ohľaduplnému správaniu sa k životnému prostrediu pre každého, kto navštevuje školu.