Vzdelávacie centrum Zaježová

O nás
Vzdelávacie centrum Zaježová sa nachádza v prírodnej oblasti malebných zaježovských lazov v časti prezývanej "Polomy".
Od Zvolena 30km vzdialené centrum sídli v zrekonštruovanej gazdovskej usadlosti a je spoločným projektom Centra environmentálnej a etickej výchovy Živica a občianskeho združenia Pospolitosť pre harmonický život, ktoré tam organizujú väčšinu svojich aktivít a podujatí pre verejnosť.
Celý komplex bol rekonštruovaný s využitím environmentálnych technológií a prírodných materiálov. Príkladom sú hlinené omietky, izolácia slamenými balíkmi, vločkami z recyklovaného papiera, izolácia z drevnej buničiny a využitie odpadového materiálu. Centrum je vykurované kotlom na drevo a ohrev úžitkovej vody zabezpečujúsolárne kolektory. Elektrická energia sa vyrába zoslnečnej elektrárne umiestnenej na streche a čistenie odpadových vôd v biologickej čistiarni. V centre sa snažíme odpad minimalizovať a všetok separovať. Pri obnove centra sa dôraz kládol nielen na ekológiu, ale aj na estetiku. Mozaikové a hlinené dekorácie v interiéri budovy sú toho jasným dôkazom.
Cieľom centra je vytvoriť priestor pre množstvo kvalitných podujatí zameraných na holistickú environmentálnu a etickú výchovu a zároveň poskytnúť priestor pre relaxačné a oddychové pobyty, ktoré Vám pomôžu zrelaxovať nielen telo a myseľ, ale Vás aj naučia ako načúvať  prírode a ceste prirodzenosti. Príjemnéubytovanie, chutná vegetariánska kuchyňa, štýlová čajovňaa krásy okolitých kopcov patria neodmysliteľne k nášmu Vzdelávaciemu centru Zaježová. Pri organizácii našich relaxačno-oddychových pobytov či kurzov sa riadime princípmi eko-turizmu – environmentálnej forme cestovného ruchu. Objednaním vzdelávacieho alebo relaxačného pobytu u nás podporíte zodpovedné cestovanie do prírodnej oblasti, ktoré je ohľaduplné k životnému prostrediu a ktoré zlepšuje a udržuje kvalitu života miestneho obyvateľstva.
Zaježovské lazy síce nie sú chránenou prírodnou oblasťou, ale existuje miestna iniciatíva, ktorá sa snaží o zahrnutie týchto území pod obcou chránené územia, pričom obec a jej obyvatelia môžu určiť, ktoré územia sú pre nich cenné a pokiaľ sú majetkom obce, následne ich môžu chrániť.
  Viac informácií nájdete na: www.zivica.sk/zajezova
Príďte nás navštíviť!