Inšpirácie

24. 07. 2013

Pre školy zapojené do tohto programu je každoročne pripravených hneď niekoľko zaujímavých aktivít. Jednou z nich je aj vlastná grantová výzva Pomáhame vyrásť. Cieľom tohtoročných projektov bolo znižovanie vplyvu škôl na životné prostredie. Podporených bolo celkovo 10 projektov, ktoré ukazujú, že chuť niečo zmeniť, množstvo nápadov a tvorivej energie sú dobrým základom k uskutočneniu pozitívnej zmeny. Radi by sme Vám ukázali, ako sa dajú robiť veľké zmeny za málo peňazí aj na našich školách.

01. 12. 2012

Počas skorej jari prebiehali medzi konzultantmi a koordinátormi programu Zelená škola diskusie (inšpirované dianím na školách) o vhodnosti, resp. nevhodnosti prikrmovania divých zvierat a vtákov v zimných mesiacoch. Presne v tom období vyšiel v časopise .týždeň článok, ktorý k tejto téme poskytuje viacero zaujímavých odborných faktov a prekračuje tradičný antropocentrický pohľad. Prinášame Vám ho so súhlasom autora a budeme radi, keď bude povzbudením do ďalšej diskusie. Svoje reakcie a názory môžete písať priamo pod článkom.

29. 06. 2012

Pozrite si úžasné video zo Žarnovice o tom ako realizovali svoj projekt pod názvom "Prírodná záhrada – zelená oáza, oáza oddychu".

20. 06. 2012

Dňa 19. júna sa v priestoroch Základnej školy Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila verejná prezentácia a terénna obhliadka výstupov projektov Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II. pod spoločným názvom Zelené oázy na sídlisku Podbreziny.

23. 04. 2012

Zdravé potraviny, rovnako ako čistá voda, sú nevyhnutné pre život a zdravie človeka. Školské aj súkromné záhrady na Slovensku však dlhodobo upadajú a strácajú svoje produkčné, ekologické aj estetické funkcie. Komerčne dopestované ovocie a zelenina poskytujú iba časť potrebných živín a navyše sú zdraviu škodlivé vysokým obsahom rezíduí.

Prečítajte si inšpirujúci článok o prírodných záhradách. Nájdete ho TU.

12. 01. 2012

Nešťastie alebo negativita je choroba celej planéty. To, čo predstavuje znečistenie životného prostredia na vonkajšej úrovni, reprezentuje negativita na vnútornej úrovni.

25. 10. 2011

Základná škola na Vajanského ulici v Lučenci by mohla byť inšpiráciou pre všetkých.

29. 08. 2011

Ľudia si dnes často kladú otázku, čo je príčinou environmentálnej krízy. Je to aj štandardná otázka v environmentálnej výchove. Sám som ju položil žiakom, učiteľom aj manažérom stovky krát. A odpovede sa väčšinou opakujú – od nedokonalých technológií cez zle nastavené ekonomické systémy až po preľudnenie na našej Zemi. Fajn. A vtedy pokračujem príbehom o Nasredinovi.

18. 06. 2011

ZŠ Turnianska 10 sa nachádza v tichom prostredí na južnom okraji Petržalky na Lúkach VII.

07. 06. 2011

Od tohto čísla sa na stránkach Ďalekohľadu bude objavovať seriál s názvom „Úvahy o Zemi“ (pozn. administrátora: tento text bolo pôvodne zverejnený v časopise Ďalekohľad). Seriál článkov má za cieľ objavovať múdrosť, čerpať inšpiráciu aj polemizovať s významnými myšlienkovými prúdmi, ktoré sa venujú environmentálnej filozofii a etike. Prvým smerom, ktorý predstavujeme, je filozofia hlbokej ekológie, tak ako ju poníma Arne Naess a jeho žiaci.

13. 05. 2011

Prezentácia projektu "Menej je u nás viac" a aktivít ZŠ T. J. Moussona v Michalovciach.

13. 05. 2011

V areáli školy je náučný chodník a pripravujú učebňu v prírode. V triedach pod vypínačmi a pri vodovodných kohútikoch sú nálepky upozorňujúce na šetrenie, deti sledujú, akými dopravnými prostriedkami chodia žiaci do školy. Každoročne prebieha zber papiera, ekokarneval s maskami z odpadov, burza hračiek, deti triedia odpad, mapujú skládky. To všetko sa deje v škole, ktorá má prívlastok zelená. V Petržalke sú štyri.

27. 04. 2011

V priloženom súbore nájdete prezentáciu na tému PERMAKULTÚRA.

25. 03. 2011

Dánsky architekt a urbanista Jan Gehl radí mestám od New Yorku po Sydney, ako pretvoriť verejné priestory na ohľaduplné k ľuďom.

07. 01. 2011

Jeho rodičia sú americkí kovboji, no on sa stal spisovateľom. Študoval na najlepších britských univerzitách. Skúmal prírodné kmene dažďových pralesov. Žil v päťdesiatich krajinách sveta, aby napokon zakotvil v Trnave. S antropológom a bahájom JOSEPHOM ROYOM SHEPPHERDOM sme sa rozprávali na konferencii Škola zmeny.