Inšpirácie

Čo všetko je environmentálna výchova? Akými rôznymi formami sa dá vyučovať? A na akých predmetoch? Námety od dvoch pedagógov zo zelených škôl si prečítajte v tomto článku.
Už druhý rok spolupracujeme s časopisom Dobrá škola. Postupne pre vás uverejníme články z minulého roka.
Kto sú tí najinšpiratívnejší žiaci, učitelia a školy v prvom ročníku ceny Živel? Spoznajte finalistov ceny na tejto stránke: www.zivica.sk/zivel/finalisti.
Pre školy zapojené do tohto programu je každoročne pripravených hneď niekoľko zaujímavých aktivít. Jednou z nich je aj vlastná grantová výzva Pomáhame vyrásť. Cieľom tohtoročných projektov bolo znižovanie vplyvu škôl na životné prostredie. Podporených bolo celkovo 10 projektov, ktoré ukazujú, že chuť niečo zmeniť, množstvo nápadov a tvorivej energie sú dobrým základom k uskutočneniu pozitívnej zmeny. Radi by sme Vám ukázali, ako sa dajú robiť veľké zmeny za málo peňazí aj na našich školách.
Počas skorej jari prebiehali medzi konzultantmi a koordinátormi programu Zelená škola diskusie (inšpirované dianím na školách) o vhodnosti, resp. nevhodnosti prikrmovania divých zvierat a vtákov v zimných mesiacoch. Presne v tom období vyšiel v časopise .týždeň článok, ktorý k tejto téme poskytuje viacero zaujímavých odborných faktov a prekračuje tradičný antropocentrický pohľad. Prinášame Vám ho so súhlasom autora a budeme radi, keď bude povzbudením do ďalšej diskusie. Svoje reakcie a názory môžete písať priamo pod článkom.
Pozrite si úžasné video zo Žarnovice o tom ako realizovali svoj projekt pod názvom "Prírodná záhrada – zelená oáza, oáza oddychu".
Dňa 19. júna sa v priestoroch Základnej školy Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila verejná prezentácia a terénna obhliadka výstupov projektov Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II. pod spoločným názvom Zelené oázy na sídlisku Podbreziny.
Zdravé potraviny, rovnako ako čistá voda, sú nevyhnutné pre život a zdravie človeka. Školské aj súkromné záhrady na Slovensku však dlhodobo upadajú a strácajú svoje produkčné, ekologické aj estetické funkcie. Komerčne dopestované ovocie a zelenina poskytujú iba časť potrebných živín a navyše sú zdraviu škodlivé vysokým obsahom rezíduí. Prečítajte si inšpirujúci článok o prírodných záhradách. Nájdete ho TU.
Nešťastie alebo negativita je choroba celej planéty. To, čo predstavuje znečistenie životného prostredia na vonkajšej úrovni, reprezentuje negativita na vnútornej úrovni.