Inšpirácie

11. 09. 2014
Kto sú tí najinšpiratívnejší žiaci, učitelia a školy v prvom ročníku ceny Živel? Spoznajte finalistov ceny na tejto stránke: www.zivica.sk/zivel/finalisti.
24. 07. 2013
Pre školy zapojené do tohto programu je každoročne pripravených hneď niekoľko zaujímavých aktivít. Jednou z nich je aj vlastná grantová výzva Pomáhame vyrásť. Cieľom tohtoročných projektov bolo znižovanie vplyvu škôl na životné prostredie. Podporených bolo celkovo 10 projektov, ktoré ukazujú, že chuť niečo zmeniť, množstvo nápadov a tvorivej energie sú dobrým základom k uskutočneniu pozitívnej zmeny. Radi by sme Vám ukázali, ako sa dajú robiť veľké zmeny za málo peňazí aj na našich školách.
01. 12. 2012
Počas skorej jari prebiehali medzi konzultantmi a koordinátormi programu Zelená škola diskusie (inšpirované dianím na školách) o vhodnosti, resp. nevhodnosti prikrmovania divých zvierat a vtákov v zimných mesiacoch. Presne v tom období vyšiel v časopise .týždeň článok, ktorý k tejto téme poskytuje viacero zaujímavých odborných faktov a prekračuje tradičný antropocentrický pohľad. Prinášame Vám ho so súhlasom autora a budeme radi, keď bude povzbudením do ďalšej diskusie. Svoje reakcie a názory môžete písať priamo pod článkom.
29. 06. 2012
Pozrite si úžasné video zo Žarnovice o tom ako realizovali svoj projekt pod názvom "Prírodná záhrada – zelená oáza, oáza oddychu".
20. 06. 2012
Dňa 19. júna sa v priestoroch Základnej školy Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši uskutočnila verejná prezentácia a terénna obhliadka výstupov projektov Zelená oáza pri škole a Zelená oáza pri vode II. pod spoločným názvom Zelené oázy na sídlisku Podbreziny.
23. 04. 2012
Zdravé potraviny, rovnako ako čistá voda, sú nevyhnutné pre život a zdravie človeka. Školské aj súkromné záhrady na Slovensku však dlhodobo upadajú a strácajú svoje produkčné, ekologické aj estetické funkcie. Komerčne dopestované ovocie a zelenina poskytujú iba časť potrebných živín a navyše sú zdraviu škodlivé vysokým obsahom rezíduí. Prečítajte si inšpirujúci článok o prírodných záhradách. Nájdete ho TU.
12. 01. 2012
Nešťastie alebo negativita je choroba celej planéty.
25. 10. 2011
Základná škola na Vajanského ulici v Lučenci by mohla byť inšpiráciou pre všetkých.
29. 08. 2011
Ľudia si dnes často kladú otázku, čo je príčinou environmentálnej krízy. Je to aj štandardná otázka v environmentálnej výchove. Sám som ju položil žiakom, učiteľom aj manažérom stovky krát. A odpovede sa väčšinou opakujú – od nedokonalých technológií cez zle nastavené ekonomické systémy až po preľudnenie na našej Zemi. Fajn. A vtedy pokračujem príbehom o Nasredinovi.
18. 06. 2011
ZŠ Turnianska 10 sa nachádza v tichom prostredí na južnom okraji Petržalky na Lúkach VII.
07. 06. 2011
Od tohto čísla sa na stránkach Ďalekohľadu bude objavovať seriál s názvom „Úvahy o Zemi“ (pozn. administrátora: tento text bolo pôvodne zverejnený v časopise Ďalekohľad). Seriál článkov má za cieľ objavovať múdrosť, čerpať inšpiráciu aj polemizovať s významnými myšlienkovými prúdmi, ktoré sa venujú environmentálnej filozofii a etike. Prvým smerom, ktorý predstavujeme, je filozofia hlbokej ekológie, tak ako ju poníma Arne Naess a jeho žiaci.
13. 05. 2011
Prezentácia projektu "Menej je u nás viac" a aktivít ZŠ T. J. Moussona v Michalovciach.
13. 05. 2011
V areáli školy je náučný chodník a pripravujú učebňu v prírode. V triedach pod vypínačmi a pri vodovodných kohútikoch sú nálepky upozorňujúce na šetrenie, deti sledujú, akými dopravnými prostriedkami chodia žiaci do školy. Každoročne prebieha zber papiera, ekokarneval s maskami z odpadov, burza hračiek, deti triedia odpad, mapujú skládky. To všetko sa deje v škole, ktorá má prívlastok zelená. V Petržalke sú štyri.
27. 04. 2011
V priloženom súbore nájdete prezentáciu na tému PERMAKULTÚRA.
25. 03. 2011
Dánsky architekt a urbanista Jan Gehl radí mestám od New Yorku po Sydney, ako pretvoriť verejné priestory na ohľaduplné k ľuďom.