Zákazníci IKEA prispejú na ochranu životného prostredia

Spoločnosť IKEA Bratislava sa sústreďuje na trvale udržateľné využitie zdrojov a šetrný prístup k životnému prostrediu. Od decembra plánuje IKEA zmeniť cenu papierových tašiek a tým prispieť na ochranu životného prostredia ešte viac. Členovia Klubu IKEA FAMILY zaplatia za papierovú tašku 10 centov, ostatní zákazníci 20 centov. IKEA chce týmto krokom eliminovať zbytočné používanie papierových tašiek (každoročne rozdá svojim zákazníkom približne 500 000 kusov) a zároveň zmierniť svoj vplyv na životné prostredie. Kúpou papierovej tašky podporia členovia Klubu IKEA FAMILY dobrú vec – vzdelávací ekoprogram Zelená škola pre deti na Slovensku. V rámci neho bude podporených aj 15 školských projektov, ktoré vyberú spolupracovníci IKEA a členovia Klubu IKEA FAMILY.

 
 „Veríme, že mierne zvýšenie ceny papierových tašiek prinúti našich zákazníkov zamyslieť sa nad tým, či tašku skutočne potrebujú, prípadne či im na nákup nestačí menej tašiek alebo sa radšej nerozhodnú pre environmentálnejšie riešenie – modrú nákupnú tašku IKEA, ktorú môžu použiť viackrát,” hovorí Jana Hrubcová, hovorkyňa spoločnosti IKEA Bratislava. IKEA na svojej ceste v podpore životného prostredia spojila svoje sily s Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica. Cieľom spoločného projektu je vzdelávať nové generácie detí o tom, ako žiť v súlade s prírodou a ako vedome chrániť naše prírodné zdroje. „Peniaze získané z predaja papierových tašiek členom IKEA FAMILY doplníme o konkrétnu čiastku a použijeme na podporu environmentálneho vzdelávacieho programu Zelená škola,” dodala Hrubcová.  
 
Spoločnosť IKEA sa neustále snaží znižovať svoj dopad na životné prostredie a v tejto oblasti dosahuje aj úspešné výsledky. Obchodný dom IKEA Bratislava je v porovnaní s rokom 2005 o 100 % efektívnejší v spotrebe energie, hoci sa odvtedy počet zákazníkov zdvojnásobil. To všetko vďaka zavedeniu rôznych úsporných opatrení a energeticky efektívnych riešení. Ani v  období Vianoc IKEA nezabúda na ochranu životného prostredia a i tento rok za každý predaný vianočný stromček vysadí nový strom.
 
O spoločnosti IKEA
Dnes má IKEA Group 292 obchodných domov v 26 krajinách. Od roku 1943 ponúka široký sortiment funkčného nábytku a bytových doplnkov s pekným dizajnom za také nízke ceny, aby si ich mohlo dovoliť čo najviac ľudí. IKEA presadzuje výrobné postupy, ktoré sú priateľské k životnému prostrediu a vyvíja aktivity na podporu detí.
Viac informácií získate na www.IKEA.sk
 
O programe Zelená škola
... je najväčší certifikačno-vzdelávací ekoprogram na svete. Zapojených je doňho viac ako 40 000 škôl z 53 krajín sveta. Od roku 2004 pomáha aj slovenským školám realizovať environmentálnu výchovu prepojenú s praktickými krokmi. Tie vedú žiakov a celú školu k šetrnejšiemu prístupu voči životnému prostrediu. Na Slovensku je v programe aktuálne registrovaných 216 škôl. Viac informácií nájdete na www.zelenaskola.sk
 
Kontakt:
Za spoločnosť IKEA Bratislava, s.r.o.
Jana Hrubcová, PR
Telefón: 02/48226 102
e-mail: Jana.Hrubcova@ikea.com
 
Za program Zelená škola:
Centrum environmentálnej a etickej výchovy ŽIVICA
Radoslav Plánička, manažér programu
mobil: 0915 331 949
e-mail: planicka@zivica.sk