Chybová správa

 • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 659 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
 • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 667 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
 • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 675 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
 • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 683 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).

Zelené školy na Deň Zeme búrali mýty. Ktoré školy sme ocenili?

... či kompost smrdí, či slnko dokáže upiecť volské oko, alebo  či je recyklácia najdôležitejším krokom ako sa vysporiadať s odpadom. Tak to všetko ste mohli zistiť na aktivitách škôl v rámci Dní zelených škôl, ktoré sa uskutočnili 20. - 27. apríla 2014, a na ktorých sa zúčastnilo viac ako 19 000 žiakov, učiteľov, rodičov a susedov zo 84 škôl.

Školy búrali mýty, na vedeckých konferenciách sa rozprávali o klimatických zmenách, o tom ako sa budujú ekodomy, hľadali možnosti ako využiť starú vaňu či pneumatiky, zisťovali ako dlho sa rozkladá odpad a preto na Základnej škole Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne založili pokusný cintorín odpadového materiálu. Pomocou praktických aktivít sa snažili znížiť svoj vlastný vplyv na životné prostredie a v Základnej škole v Novej Bošáci nabehli na úsporný režim a vyrobili si solárny varič.

Mnohé školy sa rozhodli zveľadiť školské areály, sadili ovocné stromy, upratovali okolie, čistili rieky, alebo vytvárali nové priestory pre školskú komunitu. Žiaci Súkromnej základnej školy v Novej Dubnici po tom, čo zistili, že s miestnym Areálom zdravia veľmi nepohnú, im mesto ponúklo priestor bývalého salaša na vytvorenie nového Areálu zdravia, v ktorom na deň zeme urobili komunitný deň. O svojich zámeroch vás informujú TU.

V rámci hesla Neodpadni z odpadov, žiaci Špeciálnej základnej školy z Ružomberka tvorili zo starých tričiek látkové tašky. Komunitný deň zorganizovaný Základnou školou Jána Palárika v Majcichove učil obyvateľov obce o potrebe správnej separácie odpadu, o množstve papierového odpadu, ktorý im každý deň prichádza do schránky a mnoho ďalšieho.

Dni zelených škôl boli v tomto školskom roku plné zaujímavých aktivít, ktoré zaujali nielen žiakov a účastníkov aktivít, ale aj samotných učiteľov ako nám pretlmočila M. Balušíková zo Základnej školy v Novej Bošaci „Ešte by sa dalo mnoho napísať o dni, v ktorom sa diali veci nevídané, užitočné, zábavné a také odlišné  od bežného kolobehu vyučovacích hodín. Netušili sme pritom, ako sa to dotkne nás- učiteľov. Stráviť s deťmi deň vonku na vzduchu, vidieť ich nadšenie, bez strachu zo skúšania a písomiek, bez plaču a kriku – to je najväčšia inšpirácia pre nás samých“

Tak ako každý rok, aj tento vyhlasujeme ocenenie pre tri najinšpiratívnejšie školy. V tomto školskom roku sme radi, že môžeme oceniť:

 • Materská škola, M. R. Štefánika 908/40, Detva
 • ZŠ s MŠ Nová Bošáca
 • Gymnázium, Hlinská 29, 011 80 Žilina

Ocenenie v kategórii „Neodpadni z odpadov“ získavajú:

 • Špeciálna základná škola Klenovec
 • ZŠ Jána Palárika Majcichov
 • Spojená škola, Malé Tatry 3, Ružomberok 034 01

Ocenenie v kategórii „Výstava plagátov na tému „Ako byť expertom na životné prostredie - Zo života Zelenej školy“ 

 • Materská škola, Ul. Gašpara Haina 36, Levoča
 • Špeciálna základná škola Klenovec
 • Základná škola s materskou školou M. R. Štefánika, Budimír

Oceneným školám srdečne gratulujeme a všetkým zapojeným ďakujeme za inšpirujúce aktivity, záverečné správy a krásne fotografie.