Chybová správa

  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 659 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 667 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 675 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 683 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).

Výsledky Dňa Zelených škôl 2016

Pri príležitosti Dňa Zeme sa v  týždni 18.-22. apríla konali  Dní Zelených škôl 2016. Tento rok sa do osláv Dňa Zeme zapojilo 81 škôl z celého Slovenska. Svoje záverečné správy nám poslalo 46 z Vás. Ďakujeme Vám všetkým, ktorí ste svojími aktivitami prispeli k oslave Dňa Zeme.

Rozhodli sme sa oceniť 5 najaktívnejších škôl, ktorým bude odpustený registračný poplatok programu Zelená škola na školský rok 2016/2017.  Pri výbere sme prihliadali najmä na zapojenie žiakov, inovatívnosť aktivít a informačný dosah.

Predstavujeme Vám 5 škôl  ich aktivitami v rámci Dňa Zelený škôl, ktoré sú tento rok ocenené:

- Základná škola Petra Škrabáka, Dolný Kubín,

 prostredníctvom rovesníckeho  vzdelávania sa na rôzne témy vzájomne vzdelávala celá škola. Pedagogický personál sa po akcii vyjadril:

„Žiaci sa naučili vystupovať pred obecenstvom, zvládali trému. Zvyšovali svoje sebavedomie, získavali nové informácie, zabezpečili si množstvo pomôcok, materiálov, obrázkov. Žiaci už teraz rozmýšľajú nad ďalšími akciami, aby tak spestrili vyučovanie.“

„Ďakujeme za super deň, so žiakmi sme sa dobre zabavili a hlavne získali veľa nových poznatkov.“

Okrem toho sa venovali úprave bližšieho aj vzdialenejšieho okolia školy a monitorovali nedostatky na sídlisku, fotodokumentáciu spracujú a plánujú o svojich zisteniach informovať aj verejnosť formou posterov umiestnených na sídlisku. Pripravili divadlo pre materskú školu, zostavovali solárnu sušičku ovocia, solárnu pec a meteostanicu.

- Základná škola Juraja Fándlyho, Sereď; Počas celého týždňa sa venovali energii- merali a kontrolovali spotrebu energie, na hodinách matematiky rátali s energiou a vyvrcholením bol Komunitný akčný deň, ktorého sa zúčastnili rodičia, starí rodičia, škôlkari, vedenie mesta, okoloidúci i žiaci zo ZŠ Komenského. Žiaci vzdelávaní návštevníkov na rôzne témy- energia potravín, premena energie, energia bez hraníc...

- Súkromná základná škola Bakossova, Banská Bystrica; Dni Zelených škôl sa niesli v téme „Kampaň o nové, ekologickejšie, bezpečnejšie prostredie.“ Hlavým cieľom bolo aby žiaci boli súčasťou plánovania a realizácie ich vlastných nových priestorov, v ktorých sa budú cítiť dobre a bezpečne. Žiaci zmapovali nové priestory do ktorých sa má škola sťahovať, stretli sa s odborníkom na kampane, navrhovali ako majú nové priestory vyzerať. Všetky svoje návrhy odprezentovali pre vedením a rodičmi.

- Gymnázium Hlinská Žilina; Počas Týždňa Zelených škôl krájali, miešali, varili, piekli, ochutnávali, pestovali, sadili, hrali, natáčali, ponúkali  .... JEDLO ako zodpovední spotrebitelia.Venovali sa monitoringu dopravy pred školou. Aktivitu Pošli to ďalej zobrali doslovne a poslali otvorený list pre spoločnosť I.D.C. Holding, a.s., ktorá prevádzkuje  Pečivárne Sereď Sedita. žiadajú spoločnosť o zmenu receptúry aspoň v jednom ich výrobku, v Horalkách. Chceli by, aby nepoužívali palmový olej.

- Základná škola s materskou školou Badín; Hlavnou myšlienkou  bolo  ponúknuť  žiakom iný pohľad  a vlastnou skúsenosťou pochopiť  dopady svetového obchodu, výhody lokálnej produkcie, prírodného staviteľstva, či poukázať na potenciál využívania  záhrad a zvyšovania biodiverzity v nich- poznávali bylinky, jedlé kvety, venovali sa téme včely, vyrábali kvetinové bomby, cez rovesnícke vzdelávanie sa učili o komposte, mapovali dovážané potraviny, robili anketu v obci o osvedčených pestovateľských radách  a postupoch, s lokálnymi výrobcami sa popasovali s výrobou mliečnych výrobkov.

Školám ešte raz gratulujeme a všetkým ostatným ďakujeme, že ste sa  zapojili do Dní Zelených škôl 2016.