Chybová správa

  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 659 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 667 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 675 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 683 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).

Toto vzdelávanie zmenilo môj prístup k vzdelávaniu iných

„Zisťujem už dlhšie, že použiteľné a praktické výstupy sú dôležitejšie ako hromada informácií. Počas tohto vzdelávania som videla, ako sa to dá urobiť v praxi“ hovorí absolventka inovačného kontinuálneho vzdelávania Lucia Lengyelová zo ZŠ s MŠ Želiarska v Košiciach.

Počas uplynulých deviatich mesiacov sme mali možnosť stretávať sa s úžasnými 20 účastníčkami inovačného kontinuálneho vzdelávania s názvom Prierezová téma Environmentálna výchova a vzdelávanie v materskej škole, základnej škole a strednej škole s využitím metódy participatívneho environmentálneho manažmentu“. Spoločne sme absolvovali jednodňový kurz vo Zvolene, trojdňové kurzy na Zaježovej, ako aj metodické regionálne semináre.

Nosnou časťou vzdelávania boli dva trojdňové kurzy, ktoré prebiehali vo Vzdelávacom centre v Zaježovej. Kurzy spoločne absolvovali učiteľky materských, základných a stredných škôl pod vedením odborných lektorov Richarda Medala, Jany Menkynovej, Miroslavy Pilárikovej a Kataríny CesnakovejPrekrásne prostredie, výborné aktivity a úplne najlepší profesionálni lektori. Prvýkrát som mala možnosť pracovať s tak výborne zohratým tímom“, aj takto zhrnula vzdelávanie na trojdňových kurzoch  Mária Paroubeková z MŠ Na Starej tehelni v Banskej Bystrici.

Získala som nové poznatky a skúsenosti, ako to všetko priblížiť a vysvetliť deťom. Zmenila som uhol pohľadu. Zostúpila som z pozície veľaváženého a vševediaceho pána učiteľa a nechala som sa viesť a inšpirovať detským vnímaním a prežívaním okolitého sveta,“ hovorí Andrea Houšková zo ZŠ v Jelšave. Účastníčky si zo Zaježovej odniesli množstvo praktických inspirácií zo zážitkového vzdelávania, veľa dôležitých informácií týkajúcich sa environmentálnej výchovy, ale aj hlbší pohľad na rôzne iné témy. Napr. globálne vzdelávanie, regionálne potraviny, či potravinové míle.

Záverečné práce účastníčok boli venované rôznym témam od odpadu až po ochranu prírody. Ich úlohou bolo vytvoriť a odučiť 90 minútový výučbový programu, do ktorého mali aktívne zapojiť nielen svojich žiakov ale aj širšiu školskú komunitu. Ako sa im záverečné práce podarilisa dozviete tu.

Viac informácií o vzdelávaní a o pripravovanom novom ročníku nájdete tu. Budeme veľmi radi ak sa aj vy stanete súčasťou nášho vzdelávania.

Čo ešte absolventky o tomto vzdelávaní povedali?

"Skupinové úlohy ma nútili vyjsť zo svojej ulity a vyskúšať sa v nových situáciách. Nebudem preháňať ak poviem, že vzdelávanie prispelo aj k môjmu osobnému rozvoju a sebapoznávaniu."

Lucia Lengyelova ZŠ s MŠ Želiarska, Košice

"Vzdelávanie by som odporučila  všetkým pedagógom, určite by mnohí zmenili pohľad na život a na svet."

Anna Cúttová, ZŠ Jilemnického Zvolen

"Vďaka vzdelávaniu som spoznala ľudí, ktorí sú správne naladení, majú srdce na správnom mieste, majú v sebe oheň, ktorí sú v dnešnom pretechnizovanom svete dokáže u detí rozdúchať iskierky záujmu o prírodu a okolie."

Drahomíra Tučeková, MŠ Detva

"Pobyty v Zaježovej boli pre mňa neskutočným zážitkom. Janka nám ukázala, že aj environmentálny výchova sa dá deťom priblížiť krásnou hravou formou a veľmi ma inšpirovala. Všetky informácie som hneď zaradila do praxe a deti z nich boli nadšené."

Lenka Mišincová, MŠ Nitrianske Rudno

"Čo mi vzdelávanie dalo? Odvahu na hľadanie ľudí k spolupráci a objavovanie mojich schopností ako spolupracovať s rodičmi, bývalými žiakmi, pedagógmi i prevádzkovými zamestnancami."

Mariana Pšeneková, ZŠ Hôrka 

"A čo mi vzdelávanie dalo? Otvorilo mi oči a nasmerovalo ma, čo a ako mám robiť v programe Zelená škola. ...o čom som predtým nemala ani len tušenie ako to vôbec zvládnem. To, že za plnenie úloh sú zodpovední žiaci samotní a ja ich mám len viesť správnym smerom sa mi zdalo ako utópia...no zistila som, že sa to dá aj keď s mojou pomocou a usmernením."

Eva Brčeková, ZŠ Lisková

"Vzdelávanie bolo holistické, bralo ohľad aj na naše psychické a fyzické potreby. Mám tým na mysli zdravú stravu, pohyb v prírode a chvíľky na oddych v bezhlučnom prostredí."

Lucia Lengyelova ZŠ s MŠ Želiarska, Košice