Titulom Zelená škola sa na Slovensku pýši 103 škôl

Vlajku, certifikát či diplom programu Zelená škola získalo 103 aktívnych škôl, ktoré počas uplynulých dvoch rokov realizovali environmentálnu výchovu a praktické aktivity s priamym zapojením žiakov. Slávnostná certifikácia bola pod záštitou predsedu bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu.17. októbra 2018 sa v priestoroch bratislavského divadla Aréna stretlo vyše 200 žiakov, učiteľov a riaditeľov škôl z celého Slovenska, aby si slávnostne prevzali medzinárodný certifikát, vlajku programu Zelená škola alebo diplom „Na ceste k Zelenej škole.“ 


Cieľom programu Zelenej školy je rozvíjať participáciu na škole, ponúkať zaujímavejšie formy vyučovania, no najmä znížiť vplyv školy na životné prostredie. Program Zelená škola má medzinárodný rozmer, okrem Slovenska je realizovaný v 67 krajinách sveta,“ povedal manažér programu Juraj Oravec.

Prítomným v sále zablahoželal prostredníctvom videopozdravu aj riaditeľ medzinárodnej siete zelených škôl FEE Pramod Kumar Sharma: „Táto cena je uznaním za to, že veríte, že vaše skutky majú globálny dopad a menia nielen vašu vlastnú krajinu, ale takisto aj životy mladých ľudí, ktorí žijú v Afrike, Ázii, Austrálii, v podstate v akejkoľvek časti našej Zeme, a tiež vplývajú aj na iné formy života, ktoré s nami zdieľajú túto planétu.“

Oceňovania sa osobne zúčastnil aj vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko, ktorý vo svojom príhovore vyzdvihol aktivitu škôl zapojených do programu: „Pred týždňom som bol na environmentálnej konferencii v Brne, ktorá mala v názve otázku „Meníme svet?“ Ja vám môžem s istotou a úprimne povedať, že vy ste tí, ktorí ten svet menia.“

Zelená škola je najväčší environmentálny program na svete. Zapojených je doň viac ako 52-tisíc škôl zo všetkých kontinentov. Na Slovensku je v tomto školskom roku zapojených do programu 345 škôl. Program Zelená škola získal v roku 2016 cenu ministra životného prostredia za mimoriadne výsledky a dlhodobé aktivity v ochrane a starostlivosti v tejto oblasti. Uznanie získal aj od Environmentálneho programu OSN (UNEP). Koordináciu programu zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica. Generálnym partnerom programu je Nadácia ZSE, partnerom programu je Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa o rok!

Fotografie z certifikácie nájdete tuhttps://photos.app.goo.gl/4ttRE5ESUSD5mXZL6