Chybová správa

  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 659 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 667 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 675 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).
  • Warning: file_exists(): open_basedir restriction in effect. File(/var/www/site-php) is not within the allowed path(s): (/home/html/zelenaskola.sk:/home/clients/zelenaskola.sk:/usr/share/php:/hosting/zelenaskola.sk) in include_once() (line 683 of /home/html/zelenaskola.sk/public_html/web/sites/default/settings.php).

Reportáž z Dní Zelených škôl - Festival v ZŠ Karloveská

„Nultý ročník“ Festivalu Zelenej školy

Základná škola na Karloveskej 61 v Bratislave sa do programu Zelená škola zapojila v šk. roku 2016/2017 po prvýkrát a hneď sa rozhodli zorganizovať minifestival so zameraním na ich prioritnú tému ODPAD. V termíne 11. a 12. apríla 2017 spoločne pripravili prednášky, workshopy, stanovištia a veľký kopec dobrých nápadov. Program viedli žiaci, učitelia ale aj externí lektori. A my sme boli pri tom wink!

„Hlavným cieľom bolo podporiť pozitívny vzťah k životnému prostrediu, k prírode, k planéte. Myslím, že sa nám to behom 3 dní podarilo.“ povedal nám o festivale koordinátor programu Zelená škola na  tejto škole Peter Uhrín.  

Za tím Zelenej školy sme sa tohto podujatia zúčastnili dvaja – ja a regionálny koordinátor pre Bratislavu a okolie Halky (František Halás). Ranné upršané a veterné počasie naznačovalo, že festival, ktorý sa mal poväčšine odohrávať na školskom dvore asi nakoniec nebude mať veľký úspech. Prednášky žiakov kolégia Zelenej školy so zameraním na odbornú tému odpad mali skončiť o 10:00 a práve v tomto čase vykuklo prvé zubaté slniečko. A tak to mohlo všetko začať. Šesť stanovíšť so zameraním na tému odpad malo veľký úspech. Žiaci druhého stupňa si tak mohli overiť svoje vedomosti v kvíze, okúsiť „trashball“, rozstaviť z prírodnín logo Zelenej školy, správne popučiť PET  fľaše, vyloviť odpad z jazierka a zistiť čo to je ekostopa.

Krásne na celej akcii bol hlavne fakt, že všetky stanovištia boli vedené samotnými členmi kolégia. „Žiaci nás často nepočúvali, ale bol to silný zážitok vidieť aké to je viesť niečo sami.“povedala mi jedna so žiačok, keď som ja jej opýtala ako im to ide. Ani jedna urazená tvár, žiadne prekrúcanie očí sa na Festivale Zelenej školy nedialo. Žiaci behali od stanovišťa na stanovište a bavili sa vzdelávaním. Doobedný program bol tiež podporený bicyklom na vlastný pohon, kde si mohli žiaci vyskúšať aké to je si prevodom vlastnej energie na elektrickú namiešať mojito, či banánový šejk. Zahanbiť sa nedali ani učitelia tejto školy a jeden školský tím vytvoril aj samotný učiteľský zbor. 

Poobedie sa nieslo v rytme tvorivých dielní so žiakmi s ŠKD, ktorí si vyskúšali aké to je vytvoriť si so starého trička vlastnú „ekotašku“. Druhý deň festivalu pokračoval odbornýmiprednáškami o bylinkách, odpadových vodách a živote včiel. Veľmi dôležitou súčasťou programu boli aj rodičia a dospelý členovia kolégia Zelenej školy (jedna mamina pomáhala na stanovištiach a jedna viedla odbornú prednášku).

Festival Zelenej školy mal na tejto škole podtitul „nultý“ ale my pevne veríme, že nebol posledný a naozaj sa nedal zahanbiť svojim kvalitným programom. Zároveň veríme, že aktivity tejto školy ukážu žiakom, že Deň Zeme nemusí byť len 22. apríla, ale vieme sa ekologicky správať každý deň.

 

                                                                                              Miroslava Piláriková

                                                                                   koordinátorka programu Zelená škola