Články

Deň Zeme 2014

Vložil/a Lenka Mišovicová dňa 29.04.2014

Ako už pravidelne, aj tento rok sme spoločne oslávili Deň Zeme a zrealizovali sme ho 23. apríla 2014.

Kŕmiť či nekŕmiť ?

Počas skorej jari prebiehali medzi konzultantmi a koordinátormi programu Zelená škola diskusie (inšpirované dianím na školách) o vhodnosti, resp. nevhodnosti prikrmovania divých zvierat a vtákov v zimných mesiacoch. Presne v tom období vyšiel v časopise .týždeň článok, ktorý k tejto téme poskytuje viacero zaujímavých odborných faktov a prekračuje tradičný antropocentrický pohľad. Prinášame Vám ho so súhlasom autora a budeme radi, keď bude povzbudením do ďalšej diskusie. Svoje reakcie a názory môžete písať priamo pod článkom.

Prírodné záhrady na Slovensku ožívajú

Zdravé potraviny, rovnako ako čistá voda, sú nevyhnutné pre život a zdravie človeka. Školské aj súkromné záhrady na Slovensku však dlhodobo upadajú a strácajú svoje produkčné, ekologické aj estetické funkcie. Komerčne dopestované ovocie a zelenina poskytujú iba časť potrebných živín a navyše sú zdraviu škodlivé vysokým obsahom rezíduí.

Prečítajte si inšpirujúci článok o prírodných záhradách. Nájdete ho TU. 

Existenciálna ekovýchova II. časť

Nešťastie alebo negativita je choroba celej planéty.

Existenciálna ekovýchova - I. časť

Ľudia si dnes často kladú otázku, čo je príčinou environmentálnej krízy. Je to aj štandardná otázka v environmentálnej výchove. Sám som ju položil žiakom, učiteľom aj manažérom stovky krát. A odpovede sa väčšinou opakujú – od nedokonalých technológií cez zle nastavené ekonomické systémy až po preľudnenie na našej Zemi. Fajn. A vtedy pokračujem príbehom o Nasredinovi.

Hlboké a plytké v ekológii

Od tohto čísla sa na stránkach Ďalekohľadu bude objavovať seriál s názvom „Úvahy o Zemi“ (pozn. administrátora: tento text bolo pôvodne zverejnený v časopise Ďalekohľad). Seriál článkov má za cieľ objavovať múdrosť, čerpať inšpiráciu aj polemizovať s významnými myšlienkovými prúdmi, ktoré sa venujú environmentálnej filozofii a etike. Prvým smerom, ktorý predstavujeme, je filozofia hlbokej ekológie, tak ako ju poníma Arne Naess a jeho žiaci.

Ako sa škola stane zelenou?

V areáli školy je náučný chodník a pripravujú učebňu v prírode. V triedach pod vypínačmi a pri vodovodných kohútikoch sú nálepky upozorňujúce na šetrenie, deti sledujú, akými dopravnými prostriedkami chodia žiaci do školy. Každoročne prebieha zber papiera, ekokarneval s maskami z odpadov, burza hračiek, deti triedia odpad, mapujú skládky. To všetko sa deje v škole, ktorá má prívlastok zelená. V Petržalke sú štyri.

Slováci žijú v automobilovej puberte

Dánsky architekt a urbanista Jan Gehl radí mestám od New Yorku po Sydney, ako pretvoriť verejné priestory na ohľaduplné k ľuďom.

Ako si udržať motiváciu aj po rokoch za katedrou? - II. časť

Niekoľko námetov pre šťastnejších študentov a ich spokojnejších učiteľov
Prečo by sa mali žiaci a študenti podieľať na vyučovaní? Čo pozitívne môžu zmeny priniesť škole? Ako si udržať motiváciu? A ako začať? Kreatívne tipy (nielen) pre pedagógov nám prezradili lektori alternatívnych vyučovacích metód na konferencii ŠKOLA ZMENY.

Ako si udržať motiváciu aj po rokoch za katedrou? - I. časť

Niekoľko námetov pre šťastnejších študentov a ich spokojnejších učiteľov
Prečo by sa mali žiaci a študenti podieľať na vyučovaní? Čo pozitívne môžu zmeny priniesť škole? Ako si udržať motiváciu? A ako začať? Kreatívne tipy (nielen) pre pedagógov nám prezradili lektori alternatívnych vyučovacích metód na konferencii ŠKOLA ZMENY.

Klimatická nirvána

V súčasnej dobe sme zavalení informáciami o klimatických zmenách zľava, sprava, z tlačových médií i rozhlasu a televízie.

Je dôležité jesť správne v rodinách

Milí rodičia, starí rodičia a všetci tí, ktorí vychovávate svoje milované ratolesti.

Co skrývá něžná krása květin?

Krásné, všemi barvami hýřící květiny, až nepřirozeného vzhledu, které míjíme u stánků, ve výlohách květin&

Už aj školské jedálne na Slovensku varia z biopotravín

V školskom roku 2009/2010 sa z biopotravín varilo minimálne v 10 školských jedálňach.

Slovenskí školáci pasívnejú. Chýba kreativita a nápad.

Slovenským školákom sa na vyučovacích hodinách spontánne tvoriť veľmi nechce, problém majú aj s vyvodzovaním samostatných záverov i s navrhovaním riešení úloh.

Fotoblog z Národného parku Nízke Tatry

Po mnohých rokoch som sa dostal do Nízkych Tatier. Vracal som sa s priateľmi z túry na Rovnú hoľu (1 723 m n. m.), na ktorú sme vystúpili z Čertovice.

Postreh učiteľky k téme "spotrebiteľské súťaže na školách"

K napísaniu tohto textu ma inšpiroval rozhovor s kolegyňami - učiteľkami našej materskej školy, kde koordinujem program Zelená škola.

Skaza či liaheň života

Čakajú nás čoraz horšie povodne, ak sa budeme aj ďalej snažiť vtesnať viac vody za čoraz kratší čas do čoraz menšieho priestoru.

Voda balená kontra voda vodovodná

Spotreba balenej vody na Slovensku stále stúpa, hoci až 86 percent ľudí má doma kvalitnú pitnú vodu z vodovodu.

Od jedlej záhrady k jedlému vzdelaniu a výchove k demokracii

Jedlé vzdelávanie je celostný prístup, ktorý integruje výučbu o jedle, školské obedy, varenie a pestovanie s akademickými disciplínami ako matematika, prírodoveda, história a literatúra.

Basejumperi: Stručný úvod do historického pesimizmu

V ktorejsi zo záplavy reklám na konzumný život nás mladík, čo skáče zo skaly a hovorí si basejumper presviedča, že si máme čosi kúpiť. Zrejme existuje nejaká štatisticky významná skupina ľudí , čo míňa peniaze podľa vzoru skáčucich chlapcov a rôznych iných celebrít. Koniec - koncov, sú medzi nami masy ľudí, čo veria zlodejom, tunelárom, agresívnym psychopatom, tak prečo nekúpiť aj tento vzor?

Nakupovanie ako choroba

Ešte nikdy sa tak príjemne a jednoducho nenakupovalo ako dnes.

O mlieku a mliečnych lobistoch

Tak sa im to konečne podarilo. Mliekari si "zaplatili" reklamu na mlieko za výdatného prispenia štátneho rozpočtu a EU.

POSLEDNÁ PEVNOSŤ - Pätnásť rokov s medveďmi

Unikátna kniha o medveďoch a divokej prírode - Posledná pevnosť - vznikla spojením 15-ročných skúseností slovenského odborníka na medv

Vnútorná rovnováha a environmentálna výchova

“Ak preskúmame podrobne príčiny dnešných environmentálnych problémov, zistíme, že korene neležia v nedokonalých technológiách alebo chybných politických a ekonomických systémoch. Pretože nech budeme mať akúkoľvek dokonalú techniku a tie najsofistikovanejšie politické zriadenia, stúpajúcu nenásytnosť a chamtivosť ľudí nebude naša konečná planéta schopná uspokojiť.”

Svet Avataru okolo nás

Snívame radi a často. Asi preto máme v obľube rozprávky v akejkoľvek forme. Najmä tie so šťastným koncom.

Spomaľ, máš privysokú rýchlosť

Uprostřed druhé pětiletky třetího tisíciletí má lidstvo k dispozici všechny rekvizity z vědeckofantastických románů s výjimkou stroje

Netradičný pohľad na "tradície" Vianoc

Motto:
„Kdyby se Kristus tisíckrát narodil v Betlémě, není nám to nic platné,