16. apríl je Deň Zelených škôl

Vložil/a Miroslava Piláriková dňa 16.04.2014

Motýlia záhrada, vertikálna zeleň, lokálny piknik, iglu z vŕbového prútia, deň bez počítačov a mobilov, hmyzie hotely, založenie biozáhrady či matematika na strome. Tieto a mnohé iné aktivity bude počas 16. apríla, Dňa Zelených škôl, robiť viac  ako 17 000 žiakov a učiteľov na 68 školách na celom Slovensku.  

Deň Zelených škôl oslavujú 16. apríla 2014 školy zapojené v programe Zelená škola. Prostredníctvom tohto dňa, ktorý je prepojený aj s Dňom Zeme, žiaci a učitelia skrášľujú okolie svojich škôl a netradičnými spôsobmi poukazujú na environmentálne témy. 
 
„Do ich praktických a vzdelávacích aktivít sa zapája aj široká verejnosť. Rodičia a obyvatelia obcí sú nadšení z nápadov žiakov a radi priložia ruku k dielu. Spoločným úsilím vznikajú na školách krásne miesta, záhrady či ekoučebne a prebieha zmysluplné vzdelávanie. Ak sa chcete dozvedieť viac o environmentálnych aktivitách na školách či stráviť deň na škole v spoločnosti inšpiratívnych ľudí, zájdite do najbližšej Zelenej školy vo vašom okolí“, uvádza Miroslava Piláriková, manažérka programu Zelená škola. 

 

Školu vo svojom okolí, ktorá sa zapája do Dňa Zelených škôl, nájdete na www.zelenaskola.sk/dzs. Environmentálnym aktivitám škôl je venovaný nielen 16. apríl, ale celé obdobie od 14. do 27. apríla 2014. Minulý ročník Dňa Zelených škôl bol tiež úspešný. Počas neho vznikli napríklad mnohé bylinkové špirály či kompostoviská alebo sa realizovali školské ochutnávky biopotravín. 

„Prišla som na to, že chcem pracovať s ľuďmi“, vyhlásila žiačka základnej školy v Spišskom Štvrtku po tom, ako počas minuloročného Dňa Zelených škôl vymieňala pred miestnym obchodom nakupujúcim ich igelitové tašky za látkové. „Spolu s látkovou taškou nakupujúci dostali aj informačný letáčik, v ktorom žiaci upozorňovali na možnosti čo najmenšej záťaže Zeme odpadmi a prečo voliť práve látkové tašky“, dodáva vo svojej „spovedi“ pani učiteľka Jana Jankurová. 

Aktivity sa však v roku 2013 nekonali iba na školách. Mnohé sa vybrali do ulíc, kde informovali ako sa len dalo. Základná škola Dominika Tatarku z Plevníku - Drienové sa vybrala prezentovať svoje aktivity na tému voda na Ekojarmok do Považskej Bystrice. Školáci zo školy u Filipa z Banskej Bystrice sa vybrali na „happening“ do mesta, kde oslovovali okoloidúcich, odpovedali na ich otázky a  vyzývali verejnosť na záväzok voči Zemi na celý rok. „Podarilo sa nám osloviť 181 ľudí a výsledky ankety s ich odpoveďami sme spracovali vo forme plagátu. Budúci rok pošleme ich záväzok vyše 50 ľuďom, ktorí nám poskytli svoje adresy“, s úsmevom dodáva koordinátorka aktivít Soňa Chlebničanová.

* Zoznam škôl zapojených do „Dňa Zelených škôl“ je prílohou tejto tlačovej správy.

Viac informácií:  Miroslava Piláriková (manažér programu), tel.: 0917 909 864, e-mail: pilarikova@zivica.sk

Program Zelená škola

Zelená škola je výchovno-vzdelávací program určený pre materské, základné a stredné školy, ktoré chcú zmeniť seba a svoje okolie. Cieľom programu je podpora školských komunít, v ktorých si ich členovia vyskúšajú čaro i nástrahy spolupráce. Žiaci s pomocou učiteľov a rodičov riešia reálne potreby svojej školy a okolia, čím pomáhajú k pozitívnej zmene v oblasti participácie a životného prostredia.  

Program Zelená škola existuje na Slovensku od roku 2004. V šk. roku 2013/2014 je do neho zapojených 271 škôl. Koordináciu programu na Slovensku zabezpečuje Centrum environmentálnej a etickej výchovy Živica.

Zoznam miest a obcí, kde sa uskutočnia akcie 

(Kompletný zoznam aktivít a škôl zapojených do „Dňa Zelených škôl“ je prílohou tejto tlačovej správy)

Banská Bystrica

Bratislava

Cinobaňa

Detva

Divín

Dlhé nad Cirochou

Dolná Strehová

Dolný Kubín

Dravce

Dubnica nad Váhom

Dubník

Fintice

Hodejov

Hontianska Vrbica

Jelšava

Klátová Nová Ves

Klenovec

Košice

Krásno nad Kysucou

Kravany okr.Poprad

Kysucké Nové Mesto

Láb

Liptovský Mikuláš

Lučenec

Michalovce

Nitrianske Rudno

Nová Bošáca

Nové Zámky

Palín

Piešťany

Poprad

Prešov

Prievidza

Rožňava

Rudno nad Hronom

Sereď

Slovenská Ľupča

Smolenice

Spišský Hrhov

Spišský Štvrtok

Streženice

Svodín

Svrčinovec

Šurany

Trenčín

Udiča

Veľké Leváre

Zvolen

Žarnovica

Želiezovce

Želovce

Žemberovce

Žilina

Žilina - Brodno

Žilina - Krasňany

Ilustračné fotky a logo si môžete stiahnuť tu: www.zelenaskola.sk/rado/DZS.rar

 

 

PrílohaVeľkosť
Zoznam zapojených škôl672.91 KB
Tlačová správa108 KB
novy_obrazok.jpg150.42 KB